Filmy film czarno-biały, konflikt

Przeszukaj katalog

Zestawienie najlepszych i najpopularniejszych filmów w których występuje film czarno-biały, konflikt. Zobacz zwiastuny, oceny, oraz dowiedz się kto reżyserował i jacy aktorzy występowali w tych filmach.

Sami swoi

8,2
Od kiedy Kargulowa krowa weszła na pole Pawlaka, a było to bardzo dawno temu na kresach wschodnich, rodziny Pawlaków i Kargulów żyją jak pies z kotem. Nawet zawierucha wojenna i konieczność osiedlenia się na Ziemiach Odzyskanych nie pomogły. Obie rodziny nadal żyją po sąsiedzku. Śledzimy losy obu rodów w trudnych czasach powojennych, częste kłótnie i godzenie się głów rodzin: Pawlaka z Kargulem, są na porządku dziennym. Czy ich młodsze pokolenie – syn Pawlaka, Witia, i córka Kargula, Jadźka – pójdą w ślady rodziców? Czy może…
Dwójka przyjaciół, Marek (Bohdan Łazuka) i Aleksander (Jacek Fedorowicz), spędzając wakacje na Mazurach, kupują używaną syrenkę. Ponieważ do jej spłaty brakuje im pieniędzy, podejmują pracę akwizytorów u impresario Koszajtisa (Janusz Kłosiński), koncertującego ze spektaklem „Jeździmy z humorkiem”. Jego konkurencję stanowi zespół Żywioły. Kiedy obie ekipy zamieszkują w tym samym hotelu, rozpoczyna się ostra rywalizacja. Następują kolejne próby kompromitacji, podstępy, porwania i wiele komicznych sytuacji.
Lata okupacji niemieckiej. Tragiczna historia młodego konspiratora, który spełniwszy podczas okupacji obowiązek wobec swych najbliższych, popada w konflikt z organizacją, za co musi zapłacić życiem. Grupa konspiratorów napada na bank i zdobywa dużą sumę pieniędzy na cele organizacyjne. W czasie ucieczki jeden z nich zostaje schwytany – szwagier dowodzącego akcją Pawła. Ten wszelkimi sposobami stara się go wydostać. Działa na własną rękę, choć wie, że za takie postępowanie grozi mu śmierć.


Szczęsny jest bezrobotny i biedny. Przypadkowo napotkanej dziewczynie opowiada swoją historię. W domu przez pracę zaczyna tracić wzrok, opuszcza dom rodzinny w poszukiwaniu lepszych warunków do życia. Udaje się do Włocławka, gdzie wcale nie jest lepiej. Za obronę księdza przed pobiciem dostaje pracę w tartaku. Jest świadkiem morderstwa, w obawie przed zemstą ucieka do Warszawy, gdzie nawiązuje romans. Następnie trafia do wojska.
Pierwowzorem scenariusza jest powieść Romana Bratnego „Siódmy krzyżyk młodości” (pierwotnie nosiła tytuł „Skąd idzie burza”). Wczesne lata pięćdziesiąte. Janek Małodworny, ubogi wiejski chłopak, jest zwolennikiem założenia spółdzielni według wzorców radzieckich. Wybranka jego serca, Zosia Nalepianka, córka wiejskiego kułaka, nie może liczyć na przychylność ojca. Stary Nalepa z pewnością nie zaakceptuje ich związku z powodu różnicy majątkowej, jaka dzieli młodych. Drugi powód – jest zdecydowanym przeciwnikiem spółdzielni…
Pierwowzorem scenariusza jest powieść Jerzego Jesionowskiego „Niewygodny człowiek”. Młody wicedyrektor kombinatu maszynowego, Wikowski, wiezie dokumenty do komisji kontroli partyjnej. Wypadek samochodowy uniemożliwia dotarcie do celu. Ciężko ranny trafia do szpitala. Okazuje się, iż wiozący go kierowca zniknął, a w kompletnie rozbitym samochodzie nie znaleziono teczki z dokumentami. Zachodzi podejrzenie, że wicedyrektor padł ofiarą zamachu… Pracownik KW udaje się do kombinatu, aby na miejscu zbadać przyczyny konfliktu między Witkowskim a starym dyrektorem Nowickim… Czy podejrzenia o zamachu okażą się słuszne?
Akcja filmu toczy się w 1944 roku, w okolicach Lublina. W odradzającej się Armii Wojska Polskiego, znaleźli się porucznik Kolski (Marek Perepeczko) i partyzant-akowiec podporucznik Olewicz (Daniel Olbrychski). W nowym wojsku służą żołnierze popierający nowe władze i tacy, którzy mają poważne wątpliwości… Ze w względu na sytuację polityczną byli akowcy wolą nie ujawniać swojej przeszłości, atmosferę niepewności pogłębiają coraz częstsze aresztowania i oskarżenia żołnierzy Armii Krajowej. Na polu bitwy jednak, walczą ramię w ramię…
Historia dziewięciu mężczyzn pracujących przy wykaszaniu brzegów pobliskiej wysepki z traw i zarośli. Nieoczekiwanie dołącza do nich piękna Magdalena, która wśród mężczyzn wywołuje niemałe zdziwienie i zachwyt swą urodą i charakterem. Wkrótce też odżywają dawne wspomnienia nad utraconą niegdyś miłością...
Skończyła się wojna, w Polsce na olbrzymią skalę trwa akcja przesiedleńcza. Rodziny z Kresów masowo napływają na Ziemie Odzyskane, również do małej wioski na Dolnym Śląsku, gdzie dzieje się akcja filmu. Pomiędzy mieszkającymi tutaj od lat Ślązakami a kresowiakami narastają coraz większe konflikty. Szczególnie ostry antagonizm występuję pomiędzy śląską rodziną Hajduków a napływowymi Witochami, którzy chcą zawłaszczyć gospodarstwo Ślązaków, gdyż uważają ich za Niemców...
Początki powstawania Polski Ludowej. Po zakończeniu wojny Haratyk, niekwestionowany przywódca beskidzkiej wioski, organizuje życie mieszkańcom. Buduje szkołę i tartak, ale nie uznaje żadnej zwierzchności, co nie podoba się miejscowemu szefowi UB. Gorzeł (przedstawiciel UB) uważa go za anarchistę i szkodnika. Postanawia więc siłą zmusić beskidzkiego górala do podporządkowania się władzy. Niepokorny Haratyk wraz z miejscowymi podpala tartak i idzie do lasu…
Słowa kluczowe

Proszę czekać…